O Zajednici

Sveprisutnost tehnike u svakodnevici naših života, potaknuto tehnološkim razvojem, zahtjeva viši stupanj tehničke pismenosti i poznavanje tehnike uopće. Problem je također u još uvijek nedovoljno definiranom mjestu tehničke kulture u planovima i programima osnovnoškolskog obrazovanja. Naime, ona je u osnovi svedena na teoriju, a tek strukovne škole i tehnički fakulteti nastoje sva teorijska saznanja primijeniti u praksi razvijajući učeničku kreativnost do najviših mogućih granica. Stoga i ne čudi da zanimanje za tehnička postignuća raste te da sve više mladih ljudi pronalazi sebe u takvoj kreativnosti što rezultira stvaranjem klubova, udruga i saveza s tehničkim predznakom.

Početci takvih udruživanja sežu  u daleko u prošlost, ali njihov razvoj, u nama danas poznatom obliku, sustavno možemo pratiti od sredine 20. stoljeća utemeljenjem Komisije za tehniku i šport sa zadatkom osnivanja klubova i organizacija Narodne tehnike 1946. godine.Na području današnje Osječko-baranjske žžupanije organizacija Narodne tehnike utemeljena je 1947.godine, a početni rezultati ostvareni putem tečajeva / natjecanja imali su značajnu ulogu u daljnjem gospodarskom razvoju našega prostora. Nakon II. svjetskog rata, gotovo do kraja 50-tih godina, nije bilo značajnijeg zanimanja za razvoj tehničke kulture na prostoru Baranje. Početkom šezdesetih godina lokalni čelnik, izvjesni Dine Maksimović, u Beli Manastir donosi prvi fotoaparat s temeljnom zadaćom da se evidentiraju tekući događaji.Početkom 60-tih godina u Baranju, Beli Manastir, prof. Pavao Zemljak donosi svoju vlastitu radio-stanicu, formira prvi radio-klub (YU2AAU), pokreće foto-klub i radio-klub pri Gimnaziji  „Ruđer Bošković“. U okviru izvannastavne aktivnosti u osnovnoj školi „Jovan Lazić“ u Belom Manastiru, nastavnik hrvatskog jezika gosp. Bajsman pokreće rad kino-sekcije. U navedenom razdoblju pored imena prof. Pavla Zemljaka spominje se i prof. Ivan Pašić, važna osoba pri pokretanju novih inicijativa u Belom Manastiru tako i u tehničkoj kulturi. Sustavni razvoj tehničke kulture ogleda se u njezinom napretku u Osijeku koji je 1962.godine utemeljio Fond za tehničku kulturu općine Osijek. Sredinom 70-tih godina 20. stoljeća poboljšani status tehničke kulture odrazio se na brojnost i rad klubova tehničke kulture. Tako su poboljšane materijalne prilike, nakon Osijeka, dovele do osnivanja Samoupravne zajednice tehničke kulture u Valpovu, Đakovu te početkom 80-tih i u Belom Manastiru.

1983.godine, nakon sveobuhvatnih priprema, uz potporu Osijeka i Valpova prof. Pavao Zemljak osniva Općinsku konferenciju narodne tehnike Beli Manastir. U sustavu Konferencije našle su se društvene organizacije poput Radiokluba  „Baranja“, Klub mladih matematičara, Foto-kino klub „Baranja-film“, … kao i sve osnovne škole na prostoru Baranje. U sustavu Predsjedništva prve OK NT Beli Manastir našla su se imena poput: prof. Pavao Zemljak (predsjednik), Sreto Dvornić (tajnik), prof. Vlado Jalšovec, prof. Luka Čeliković, nastavnica Vinka Keller, dipl.ing. Deže Kučera, … Područnim udruživanjem OK NT Beli Manastir ulazi u sustav Konferencije Narodne tehnike zajednica općina Osijek koja je obuhvaćala tadašnje općine Slavonije i Baranje. OK Narodne tehnike Beli Manastir priređuje školska i međuškolska natjecanja mladih tehničara (fotografija, elektronika, informatika, prometna kultura, modelarstvo, …), te sudjeluje na međuopćinskim natjecanjima (KNT zajednica općina Osijek), republičkim i državnim. Bilježi se izuzetan angažman nastavnika tehničke kulture, škola i samih učenika. Osvajana su brojna priznanja i nagrade na tadašnjoj Republičkoj i Državnoj razini.

1990./1991. godine postupno jenjava rad klubova, tako i OK NT Beli Manastir,a sredinom 1991.godine potpuno je prekinut rad Općinske konferencije Narodne tehnike Beli Manastir.  Ratne godine donose mnoge nedaće koje se ogledaju u gubitku prostora, dijela opreme, ali okupacija Baranje nije u potpunosti utihnula razvoj tehničke kulture. Zahvaljujući Domu tehnike u Osijeku oživljava se rad pojedinih udruge tehničke kulture Belog Manastira. 1993.godine počeo je preustroj i utemeljenje novih udruga. Povjerenik za osnivanje zajednica tehničke kulture u našojŽžupaniji bio je gosp. Ladislav Keler. Te su godine s predstavnicima klubova iz Belog Manastira, Đakova, Osijeka i Valpova dogovoreni vremenski i načinski postupci preustroja klubova i utemeljenje zajednica sukladno s novim Zakonom o tehničkoj kulturi. Početkom 1994.godine utemeljene su Zajednica tehničke kulture Grada Osijeka i Valpova, dvije udruge iz Belog Manastira i četiri iz Đakova, te je 26. ožujka 1994.godine održana Osnivačka skupština Zajednice tehničke kulture Osječko-baranjske žžupanije sa 28 članova. Međusobnom suradnjom klubova ostvareno je niz projekata s vrlo uspješnim radionicama za čije se rezultate zna i izvan granica Republike Hrvatske. Zalaganjem Inicijativnog odbora na čelu s prof. Vladom Jalšovec  03. ožujka 1999.godine, u prostorijama Gimnazije Beli Manastir, održava se Osnivačka skupština Zajednice tehničke kulture Grada Belog Manastira. Zajednicu čine sedam udruga (klub informatičara, klub tehnike, inženjeri i tehničari, inovatori, pedagozi tehničke kulture, foto-kino klub i radio klub). Za predsjednika Zajednice izabran je prof. Vlado Jalšovec, za dopredsjednika prof. Ante šarić, a za tajnika dipl.ing. Deže Kučera. Tijekom proteklog vremena pojedine su udruge ugašene, a formirane su nove. Trenutno Zajednicu tehničke kulture Grada Belog Manastira čini šest udruga tehničke kulture, i to:

* Astronomsko društvo „Giordano Bruno“ Beli Manastir

* Društvo inženjera i tehničara „Baranja“ Beli Manastir

* Društvo pedagoga tehničke kulture Beli Manastir

* Foto-kino klub „Baranja-film“ Beli Manastir

* Informatički klub „Pitagora“ Beli Manastir.

* Udruga inovatora Baranje

Danas, 2006.godine, Zajednicom tehničke kulture Grada Belog Manastira, koja je samo djelomično riješila svoje probleme prostora i financiranja, upravlja Skupština Zajednice, Izvršni odbor Zajednice (Sonja Veseli -predsjednica, Miroslav Banaj – dopredsjednik, Deže Kučera – tajnik, Nada Pamić, Ivan Doboš, Dražen Jalšovec i Milan Stojanović), Nadzorni odbor. Oživljena i pokrenuta Zajednica koordinirajući rad svojih članica, udruga tehničke kulture, ostvaruje sljedeće ustaljene programe, projekte:

* Otvoreni dani tehničke kulture

* Ljetni kamp tehnike

* razni oblici izvanškolske edukacije učenika, voditelja.